O’nun Güzel İsimleri

30.00

Kategoriler: ,

Açıklama

En güzel isimler O’nundur.” (Haşr Sûresi:  24)

Allah Teâlâ, içermiş olduğu anlamlar, delalet ettiği yücelik, azamet ve kibriya sıfatlarından dolayı isimleri en güzel olma sıfatıyla nitelendirdi. Yahut da bu isimleri en güzel isimler olarak nitelendirmesinin nedeni; zikreden ve bu isimlerle dua eden kişinin müstahak olduğu sevabın bolluğu ve elde edeceği karşılığın güzelliğidir.

İsim kelimesi sümüvv/yücelik veya simet/işaret/damga kelimesinden türemiştir. Allah Teâlâ’nın isimlerini bilen kişinin bu isimlerle nitelenmesi gerekir ki, böylece himmeti Allah Teâlâ’dan başkasına ibadet etmekten yüce olsun. Bundan dolayı da ibadeti tamamlanmış olsun. Rabbinin ismini tanıyan bir kişi kendi nefsinin ismini unutur, O’nun mukaddes yurduna ulaşmasından önce O’nun ünsiyetiyle nimetlenir, rütbesi yücelir, her iki yurtta da konumu yüce olur. Allah Teâlâ’nın kadrini yüce tutan kimsenin, Allah Teâlâ da kadrini yüceltir.

Abdülkerim el-Kuşeyrî telif ettiği bu eserde; Yüce Allah’ın isimlerini ele alırken, mutasavvıfların görüşlerine, rivayetlere ve salihlere ait hikâyelere de yer vermiştir. Konuyu bu şekilde ele alış tarzıyla Kuşeyrî, okuru derin bir düşünce ufkuna götürmektedir.

Orjinal Adı Et-tahbir fi't-Tezkir Şerh-i Esmâillahi'l-Hüsnâ
Yazar Abdülkerim Kuşeyrî
Mütercim M. Cevher Caduk
Düzenleyen Şeyh Abdülvaris Muhammed Ali
Kağıt Türü İthal Kâğıt
Cilt Türü Flexi Kapak
Boyut 15x22cm
ISBN 978-605-5457-09-9
Barkod 9786055457099
E-kitap Barkod 2789785894483